Хто блокує децентралізацію в Києво-Святошинському районі?

Децентралізація – це процес передачі повноважень та бюджетів від центральної влади на місця. Станом на 10 червня в Україні вже сформовано 909 ОТГ – об’єднаних територіальних громад. Такі громади об’єднують декілька сіл, а часом і місто разом з прилеглими до нього селами. Об’єднавшись, вони отримують бюджетну автономію, тобто фактично, забирають назад свою частку бюджету, яка до того йшла в район, а також повноваження самостійно вирішувати усі питання місцевого життя – контроль за дотриманням забудовниками вимог містопланувальної документації, розвиток інфраструктури, бідівництво шкіл та садочків, тощо. Передача повноважень та грошей на місця стимулює органи місцевого самоврядування до більш ефективного управління громадою, в результаті багато з нових ОТГ збільшили свої бюджетні надходження порівняно з тим періодом, коли вони мусили їх щоразу випрошувати у районої влади.

Руслан Рохов, Петропавлівська Борщагівка

Експерт з питань децентралізації, місцевого розвитку та самоврядування, засновник і керівник “ШколиМерів”
Вже рік як переїхав з сім’єю до ПетропавлівськоїБорщагівки у власну квартиру в новобудові. Про інфраструктурні проблемизнав наперед. Але коли спробував влаштувати синів в садочок , зрозумів, щоситуація ще гірша.
У “ШколіМерів” ми підготували вже майже 200 лідерів місцевого самоврядування та вісім команд міських голів.Петропавлівська Борщагівка, як і інші громади району, потребують ефективних управлінців в органах місцевого самоврядування – і я готовий зробити усе від мене залежне, щоб такі люди до влади прийшли. Важливо також, щоб жителі наших сіл розібралися в перевагах, які дає децентралізація, тому буду писати про це.

Але є в цьому процесі і аутсайдери. Київська область, з найбагатшими районами та громадами в країні, фактично, провалила реформу. Києво-Святошинський район – антилідер. В нашому районі за п‘ять років реформи жодної об’єднаної громади не утворено! Хто ж блокує процес і чому?
Юрисдикція, повноваження, гроші – ось причини.

Децентралізація надає можливість місцевим громадам самостійно розпоряджатися своїми ресурсами в межах усієї території своєї громади.

Бюджет Києво-Святошинського району складає майже два мільярди гривень. Сьогодні ним через контроль районної ради розпоряджається голова РДА Мирослава Смірнова. Ні для кого в районі не секрет, що саме вона керує райрадою. Якщо голова ради раптом втрачав керованість, його моментально замінювали на іншого. Якби в районі провели децентралізацію – то ці кошти отримали б місцеві громади, на ремонти доріг, будівництво таких потрібних садочків та шкіл. Але ж для РДА – це втрата ресурсу та влади!

Окрім бюджетів, громади також перебрали б на себе функції щодо видачі містобудівних умов та контролю забудови. Це припинило б свавілля забудовників у районі і нарешті дало би можливість розумно планувати розвиток населених пунктів.

Окрім районної влади всіляко гальмували процес об’єднання громад і місцеві «грошові мішки», які вважають район за свою феодальну власність. До їх числа належать як ряд нардепів мажоритарників, так і деякі міські голови. Всі вони не могли поділити разом з головою району свою вотчину, або іншими словами — зони впливу, хто і що контролює.

Смірнова хотіла зробити «монстра»: однин район — одна громада! Вона хотіла швидко обратися головою громади і одноосібно розпоряджатись величезним ресурсом. Інші «впливові люди» бачили ситуацію інакше. Хтось хотів нарізати громади під свою мажоритарку, щоб там гарантовано перемагати на виборах до парламенту. Хтось хотів нарізати громади під округ на обласну раду. А хтось — в межах округу до райради. Звісно, ніхто не задавався питанням: «А яку ж користь це принесе людям? А які проблеми ми цим вирішимо?».

Мародери, які роками «пиляли» наші ресурси, продовжують думати лише над тим, як утриматись при владі і бодай ще п‘ять років «висмоктувати» з бюджету.

Я переконаний – доки не виженемо на виборах всіх цих «феодалів», розвитку у наших громадах не буде. Час очистити район! Жителям треба брати ситуацію у власні руки: визначити своїх представників, які стануть депутатами місцевих рад,і привести їх до влади!
Тоді ми, а не місцеві князьки, будемо визначати на що має витрачатися бюджет громади, що ремонтувати, що будувати, а головне де і як!
Разом — зможемо!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *