Логотип Білогородської громади: чому це важливо

З жовтня 2020 року в історії 10 сіл біля Києва відкрилась нова сторінка – об’єднання в одну адміністративно-територіальну одиницю Білогородську громаду. Якщо до цього сільські ради, що увійшли до складу, мали власні цілі, структуру прийняття рішень, окремі бюджети та напрацювання щодо майбутнього, то відтепер вся система відносин потребує «перезавантаження». Одним з елементів нової системи суспільних відносин в громаді є спільна ідентичність. Я маю наувазі соціальну ідентичність – переживання і усвідомлення особою своєї приналежності до соціальної спільноти. Навіщо це потрібно? – Бо люди, які відчувають спільну ідентичність краще взаємодіють між собою, взаємодія породжує можливості, дає додаткові сили та ресурс. А це складові, необхідні для розвитку, створення спільного комфорту.

Що формує спільноту? – Певна система цінностей, цілей і норм поведінки. Вона або складається історично, або потребує певної модерації для формування, погодження і прийняття. Щодо новоутворених територіальних громад, такий процес відбувається під час підготовки і затвердження Стратегії розвитку громади, під час якого визначається система спільних цінностей, погоджуються і встановлюються спільні цілі. Таким чином у людей з’являється розуміння мети співіснування та співпраці. Для Білогородської громади цей процес критично важливий, маємо комбінацію місцевої ідентичності 10 сіл. Пошук спільного, розставлення акцентів, залучення до співпраці – ключова задача новообраної ради і Голови громади.

Візуалізація спільних цінностей та цілей здійснюється в логотипі, чи навіть більше – створенні територіального бренду. Навіщо? – Для комунікації. Я б виділив два напрями: зовнішній і внутрішній. Щодо зовнішнього, то це використання логотипу (бренду) для формування іміджу, промоції в органах державної влади, серед інвесторів, власників бізнесів, людей, що шукають нове місце для життя – оприлюднена система цінностей привертає увагу певних категорій, яких цікаво залучити в громаду. Внутрішній напрям – це жителі, які наразі в-більшості не співвідносять себе до спільноти нової громади (в кращому випадку відчувають себе жителями конкретного села, а жителі нових масивів відносять себе до «майже киян»), відповідно не цікавляться як живе спільнота, що можна для неї зробити, не розуміють зв’язку оплати місцевих податків і дотримання правил з комфортом власного проживання. Ми говоримо не про сувенірну продукцію, це не туристичний бренд. Необхідно чітко визначити цільові групи для комунікації і де символіка використовується: офіційний сайт, газета, інші канали комунікації Білогородської сільської ради, шаблони вихідних документів, брендування спільної інфраструктури громади (наприклад автобусів для двох кільцевих маршрутів всередині громади, шкільних автобусів і тд.). Бренд території став важливим фактором спроможності в конкуренції територіальних громад за ресурси: децентралізація дала можливості, але водночас і відповідальність. Можна залучати інвестиції, нові доходи до бюджету, нових жителів – для цього потрібна співпраця спільноти, розуміння, що спільна робота дає в підсумку кращий комфорт. За прикладом далеко ходити не потрібно – ми з однодумцями у 2014 році придумали бренд проєкту «Казкове село Бобриця», завдяки якому сформували і просуваємо бачення розвитку села як серед жителів, так і назовні. Практику формування цього бренду можна проаналізувати за змістом сайту http://bobrytsya.kiev.ua/.

Щодо формальної сторони питання, то в ст.22 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, шо «Територіальні громади сіл, селищ, міст можуть мати власну символіку (герб, прапор тощо), яка відображає їх історичні, культурні, соціально-економічні й інші місцеві особливості і традиції. З урахуванням пропозицій органів місцевого самоврядування сіл, селищ, міст районними, обласними радами може бути затверджена символіка відповідно району, області. Зміст, опис і порядок використання символіки територіальних громад сіл, селищ, міст, районів і областей визначаються відповідною радою згідно з законом». Отже, символіку має затвердити рада Білогородської громади.

А що робити з поточною? Насправді все не так складно, 4 села громади мають офіційні герби. Це геральдична традиція надання кольорової емблеми державі, роду, місту. Муніципальні герби пов’язані з розвитком магдебурзького права, позиціонуванням міст як самостійних адміністративних одиниць. Як правило, для міст і сіл використовують форму щита з заокругленою нижньою частиною. Для наповнення змістом використовують сюжети легенд, пов’язаних із розвитком чи виникненням, розкриття змісту назви або походження топоніма, відображення специфічних місцевих особливостей (географія, флора, фауна, вишивка і тд.).

Ці геральдичні символи відображають історичні моменти виникнення наших сіл, важлива підтримка ідентичності кожного населеного пункту, не можна села «розчинити» у новому проєкті адміністративно-територіальної одиниці. Наприклад, варто розміщувати символіку сіл на одязі працівників комунальних підприємств, в будинках культури, на об’єктах благоустрою.

З метою візуалізації спільних цінностей та цілей для жителів всіх десяти сіл необхідно розробити окремий логотип, геральдична символіка тут недоречна – достатньо згадати герби колишніх районів чи областей, які не мають практичного застосування. В Україні вже є кілька хороших прикладів створення символіки громад, один з них пропоную розглянути. Він недосконалий з естетично-художньо точки зору, але гарно відображає зміст і задачу створення бренду нових громад. Отже, у 2017 році шляхом об’єднання трьох сільських рад (у складі 12 сіл) була утворена Боратинська ОТГ. Громада обрала наступне позиціонування: жителі ОТГ люди, що розвиваються, піклуються про своє середовище та один про одного, поважають історію, і самостійно будують власне майбутнє. Головна цінність Боратинської громади – людина. Саме навколо людини побудовано логотип а в майбутньому і позиціонування бренду. Головні меседжі, закладені в логотип:
– об’єднання людей;
– спільна точка опори;
– три територіальні складові громади;
– різні вектори розвитку;
– статус успішної громади.

Кольори важливі, бо теж несуть значення. Тут це зелений (природній, рослинний колір, що додатково символізує здоров’я, процвітання, стійкість), синій (колір води, що асоціюється з довірою та безпекою) та помаранчевий (відображає впевненість, енергію руху вперед, дружність). На мою думку в самому логотипі є проблема – громада має назву «Боратинська», сіл кілька, але акцент в бренді зроблений на одному населеному пункті. Є пояснення авторів, що «Боратинська громада» – задовгий напис для логотипу, тому обрали коротшу назву адміністративного центру. Розробку здійснювала агенція Logogo studio, за посиланням можна знайти більше інформації: https://logogo.studio/project/boratyn/

Отже, у створенні символіки нової Білогородської громади головним завданням має бути візуалізація територіальної ідентичності жителів різних сіл через спільні цілі розвитку та цінності. Варто працювати не тільки над логотипом, але над створенням повноцінного бренду територіальної громади. Чому ми говоримо саме про бренд? – Бо існує необхідність активного просування інтересів громади, про конкуренцію територій вже згадували вище. Загалом під брендом розуміється узагальнене уявлення людей про компанію, особу, продукт чи, як у даному випадку, територіальну громаду. Складовими бренду є назва, логотип та інші візуальні елементи (шрифти, дизайн, колірні схеми і символи), що дозволяють виділити територіальну громаду порівняно з конкурентами; а також образ, імідж, репутація в очах жителів, інших громад, державних органів, інших партнерів, громадськості. Процес створення бренду достатньо довгий і задіє всі структурні елементи Білогородської сільської ради, але початок процесу полягає в створенні самого образу через елементи символіки: назву, слоган (девіз), логотип, кольорову комбінацію. Сам процес має відбуватись максимально прозоро, з залученням представників громадськості на майданчику створеному представницьким органом, оскільки саме до повноважень місцевої ради входить затвердження символіки громади. Як швидко? – чим швидше, тим краще, бо територія, що не має спільного і без погоджених цілей співіснування є неефективною і програватиме в конкуренції іншим територіям, хоча географічні та економічні передумови у Білогородської громади такі, що ми маємо ставити задачу бути НАЙпривабливішим регіоном в Україні для проживання та інвестицій.

КОМЕНТАРІ ДО СТАТТІ:

«Вважаю ініціативу автора статті вкрай важливою і корисною для утвореної громади. Як людина, яка останні 15 років активно приймає участь у побудові бренду goodwine, я розумію важливість ідентифікації людей навколо єдиних цінностей та цілей. Якщо ми хочемо асоціювати себе з чимось, будь то країна чи бренд, це повинно мати ім’я. Не просто слово, а ім’я, наповнене сенсом, змістом. На мій погляд, дуже гарним прикладом є “Казкове село Бобриця” – завжди з гордістю відгукуюсь про місце в якому живу.»
Діма Кримський, goodwine co-founder, житель с.Бобриця

 

 

 

«Насправді робота над спільною символікою Білогородської громади – це привід познайомитися всім жителям аби обговорити в чому спільна ідентичність, а в чому різноманіття, яке теж може бути зображеним. Візуальний ефект важливий, але варто розуміти, що наразі жоден дизайнер, навіть найвищого класу, не допоможе! Тому що ви маєте отримати від громади технічне завдання, в якому буде прописано, що саме йому візуалізувати. Тобто наразі має бути модератор, який допоможе представникам всіх сіл поговорити про спільну ідентичність»
Алевтина Кахідзе, художниця, жителька с.Музичі

 

 

 

 

«За правильного підходу до створення символіки, можна знайти те спільне і цікаве, що об’єднує людей в нашій новоствореній спільноті. А власна символіка – це ідентифікація громади перед областю і Україною в-цілому. Це представництво у вихованні патріотизму, духовності, культури, традицій, звичаїв. Найбільш значимим, можливо, є те, що під час пошуків інформації розкриваються раніше невідомі сторінки історії окремих населених пунктів, які входять до складу Білогородської територіальної громади. На мій погляд, логотип повинен містити в собі ту символіку, яка б демонструвала асоційоване зображення кожного села, що входить до складу Білогородської сільської ради.»
Михайло Ткач, житель села Святопетрівського, Настоятель парафії та Благочинний Вишневського благочиння Православної Церкви України.

 

 

 

Сергій Коннов, співзасновник групи компаній “Юридична практика”, мешканець села Бобриця«Як співвласник кількох успішних українських бізнес-проектів я повністю поділяю думку автора щодо важливості створення та розвитку власного бренду об’єднаної громади. Адже саме символіка допомагає споживачам швидко зорієнтуватися серед пропозицій товарів та послуг різних виробників та відрізняти надійні бренди від сумнівних. Правильний бренд – це завжди і популярність, і гроші. Наприклад, лише торгова марка (логотип) компанії Apple оцінюється експертами в 30 млрд доларів США, не враховуючи інших її активів. А американське місто Нью-Йорк (нехай його мешканці пробачать мене за таке сміливе порівняння з нашою громадою) часто неофіційно кличуть “Big Apple” (“Велике яблуко”), а зображення яблука разом з літерами NY знають в усьому світі, так діє брендінг. Звичайно, Білогородська громада не має перетворитися на Нью-Йорк або затьмарити компанію Apple, проте бути цікавим та комфортним передмістям Києва з оригінальною символікою, в яку б мешканці громади та відвідувачі закохалися – це можливо і необхідно!»
Сергій Коннов, співзасновник групи компаній “Юридична практика”, мешканець села Бобриця

 

 

 

 

Автор: Роман Іваненко,
депутат Білогородської сільської ради,
Голова постійної комісії з соціально-економічного розвитку, підприємництва, житлово-комунального господарства, благоустрою населених пунктів, транспорту, зв’язку, туризму та екології

2 коментарі

  • Ольга, мешканка Білогородки

    Бренд це про небайдужість. Це про твоє близьке і рідне. Те, чим пишаєшся і про що хочеш розповідати. Те, що поставиш на обкладинку чи аватарку в соцмережі. Те, що будеш готовий захищати. Успішний бренд – це не картинка. Це символ плідної праці команди, усієї громади, яку труднощі об’єднують, а успіхи є спільними. Пошук і створення бренду громади вже сам по собі здатний стати чудовим іспитом і досвідом, що може єднати громадян. Наснаги, натхнення та повної залученості до пошуку бажаю Білогородській ОТГ. З нетерпінням чекаю початку процесу!

  • Панове, не применшуючи важливість айдентики для громади , все ж хочу застерігти від надмірного захоплення символікою, а натомість зосередитися над сутністю “бренда громади”. Навіть Нью-Йорк, який так часто згадують в якості успішного прикладу брендингу території, більше відомий саме назвою та двома літерами, а не логотипом. Так само ніхто з вас не згадає як виглядає логотип (якщо він і є) Парижа, Лондона, Рима, Берліна, Пекіна та Делі, наприклад. Те, що вам спадає на думку,коли ви згадуєте про ці міста – то неформальні символи, а не лого. Тим не менше, це не заважає їм бути світовими центрами туризму. Лого Одеси чи Буковелю, до речі, ви так само з першого разу не згадаєте.
    Мати гарний символ місцевості – дуже добре і корисно, але один лише символ не змінить ані громаду, ані ставлення до неї. Для того,щоб люди дізналися про дестинацію та закохалися в неї, треба починати не з лого, а з розробки стратегії туристичної привабливості та комунікаційної кампанії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *