Що робити зі сміттям в селах? Заробляти на ньому!

Чотири роки назад в моєму селі Музичі не було централізованого вивозу побутових відходів. І навіть коли я власноруч його організувала – сільське комунальне підприємство все одно вивозило частину сміття на необладнане звалище поряд з житловими будинками. Я думала, що це проблема тільки нашої Музичанської сільради.Але коли зробила дослідження то зрозуміла що це проблема всього району.

Немирович Тетяна, село Музичі

Соціальний підприємець, консультант з організаційного розвитку. Маю сертифікати Единбурзької бізнес-школи.
Більше 20 років працювала на ринку страхових послуг, останні посади – фінансовий директор та перший заступник голови правління.
Вже 5 років живу в Музичах, а до цього – 30 років у Києві. Переїхала, щоб жити в умовах ближчих до природи, в сільській місцевості, так як мій тато родом з села і передав мені любов до життя на землі. Я також вважаю, що за цим майбутнє, адже за сучасних технологій можна жити і працювати де завгодно, але бути на зв’язку з усім світом.
Зановниця ГО «Змінимо село разом», впровадила роздільний збір та переробку сміття в громаді, організовую ярмарки та фестивалі, реалізовую туристичний проект «Долина двох рік». Як консультант підтримую розвиток місцевих крафтових виробників.
Мрію перетворити наш район в мальовниче передмістя, де комфортно проживати, повернути розвитку району з хаотичного в планове русло.

Більшість сіл не мають спеціального транспорту для збору та вивезення відходів. Роками комунальна сфера не фінансувалася: не було сміттєвозів, контейнерів.
Саме тому щорічно сміття обємом 700 залізничних вагонів ми розкидаємо по околицях району. Ось чому узбіччя доріг, ліси, яри району закидані сміттям!

Але це не тільки непривабливо, коли ми йдемо в ліс на прогулянку, щоб насолодитися природою. Це небезпечно для здоровя, бо яди від розпаду сміття отруюють землю і потрапляють в грунтові води. Також це не безпечно для дітей, які не можуть гратись там, де валяється розбите скло.

Відпрацювавши схему управління відходами я зрозуміла що в селі дуже легко організувати зразу роздільний збір та заробляти на цьому. Легше ніх в великому місті!

Що це дає?

На роздільному зборі громади району можуть заробити 20-35 млн. грн. щорічно.
А на зменшенні витрат на вивезення сміття на полігони 7 млн. грн. на рік.
А ще можна створити додаткові робочі місця в зборі та переробці вторсировини.
Навіть при запровадженні платної послуги на вивезення відходів там де цієї послуги ще немає жителі за рахунок здачі вторсировини можуть повністю компенсувати такі додаткові витрати.

Я звернулася з пропозицією до влади району та області впровадити таку систему в районі. Я попросила виділити кошти на спеціальний транспорт, контейнери, преси для пресування вторсировини, щоб краще її потім транспорутвати.

Але відповіді не отримала.

Очевидно, щоб змінити ситуацію треба самій йти у владу!
Найбагатший район в країні повинен мати кошти на базові речі такі як вивезення відходів на офіційні полігони. А впровадження сортування та переробка сміття має стати пріоритетом районної та місцевої влади – адже це зменшує кількість відходів на 40%. Щороку площі полігонів зростають на 40 га, за 20 років ми покриємо сміттям ще додаткових 800 гектарів!

Пропоную:

– провести інвентаризацію стану діючих полігонів району та порівняти їх потужності з наявним річним об ємом захоронення ТПВ,
– скласти реєстр неофіційних звалищ,
– провести аудит існуючих систем санітарної очистки всіх без виключення населених пунктів району,
– провести аналіз ефективності роботи наявних комунальних підприємств, що займаються санітарною очисткою населених пунктів району та визначитись з їх оптимальною кількістю, враховуючи можливості співпраці населених пунктів,
– скласти кошторис витрат на обладнання та транспорт, необхідних для організації утилізації ТПВ з застосуванням роздільного збору.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *