Як загубити 90 мільйонів гривень і кількасот гектар землі?

Процес децентралізації і передачі фінансових ресурсів та повноважень в Україні набув прискорення з прийняттям у лютому 2015 року ЗУ «Про добровільне об’єднання громад». Перші добровільні процеси почались весною того ж року, і серед перших були 4 громади Києво-Святошинського району. Так, 12 травня 2015 року Бобрицька сільська рада надіслала пропозицію про добровільне об’єднання Княжицькій, Забірській та Музичанській сільським радам. Задачею було створення Княжицької об’єднаної територіальної громади до кінця року, щоб з наступного 2016 року мати фінансову самостійність, і спрямувати надходження 60% від податку на доходи фізичних осіб (а це більше 30 млн грн.) до бюджету сільської громади. Спільною метою стало збереження і розвиток природного рекреаційного ресурсу громад, захист від хаотичної забудови, яка вже поглинула сусідні села, створення рівномірної мережі інфраструктури у всіх селах громади, без розміщення їх в єдиному центрі.

Звернення Голови Бобрицької сільради щодо добровільного об’єднання

Звернення Голови Бобрицької сільради щодо добровільного об’єднання

Процес просувався доволі швидко: перші громадські обговорення у всіх сільських радах відбулись у травні і дали «зелене світло» депутатам для реалізації ініціативи. Всі сільські ради надали делегували своїх представників в спільну робочу групу, яка, згідно законодавства, працювала над Проектом рішення щодо добровільного об’єднання громад. Крім того, в процесі відбулись стратегічні сесії в кожній сільраді з метою генерації планів спільного розвитку майбутньої громади та інфраструктури кожного населеного пункту. Найбільш незвичним було те, що домовились про розміщення ЦНАПУ, адміністрації ОТГ, опорної школи в різних населених пунктах з метою рівномірного розвитку території і кожного села в ОТГ. В підсумку Бобрицька і Княжицька громади ще в липні 2015 року провели другі громадські обговорення, вже напрацьованого Проекту рішення, де абсолютна більшість підтримала рішення і на сесіях сільських рад проголосували «ЗА» відповідні проекти рішень…

Доходи і видатки проектованої Княжицької ОТГ за даними 2017 року (з матеріалів робочої групи)

Доходи і видатки проектованої Княжицької ОТГ за даними 2017 року (з матеріалів робочої групи)

В двох інших громадах з’явились нюанси. Голова Забірської сільської ради Микола Ляпунов пішов з посади до закінчення терміну каденції, так і не зібравши громадські обговорення Проекту рішення, процес зупинився до чергових місцевих виборів. В Музичах, зрозумівши, що в кінці процесу об’єднання Голова втратить свою посаду назавжди, почалось затягування, згодом стала зрозуміла кінцева мета – через рік 265 га землі в межах Музичанської сільради було одномоментно роздано групі осіб, з приводу чого Прокуратура Київської області порушила кримінальну справу: https://cripo.com.ua/news/?p=227586/. А на місцевих виборах 2015 року стара гвардія зрозуміла, що революція відбулась тільки в центрі Києва, а на місцях нічого не змінилось. В місцеві ради пішли старі депутати. Ітоді почався водевіль,єдиною кінцевою метою якого було подовше протриматись на маленьких тронах. Ще й тому, що з реформою децентралізації у сільрад з’явились фінансові ресурси. У когось на проекти нові, а у когось собі на заробітну плату. Так, наприклад за даними відкритих джерел, Голова Музичанської сільради Марія Масовець отримала у 2019 році заробітної плати з бюджету села 484 615 грн., а Голова Забірської сільської ради – 351 310 грн. Щоб заробити такі гроші в приватній компанії, треба мати кваліфікацію і показувати результат, а в сільраді можна правильно потягти час п’ять років.

Етапи процесу добровільного об’єднання громад у Княжицьку ОТГ

Етапи процесу добровільного об’єднання громад у Княжицьку ОТГ

Спитаєте як тягли час? Та хто як вмів 😊 тут логіку шукати не треба, мета виправдовувала заходи. Так, Забірська сільрада 9 грудня 2016 року під тиском громади, що вимагала закінчення процесу об’єднання, придумала «родзинку» – прийняла нове рішення і запропонувала новий процес об’єднання в ту ж громаду, але ніби з центром в Забір’ї. Намагались розповідати бабусям, що так буде краще. Бабусі не повірили, сусідні сільради не підтримали. Під тиском громади таки скликали громадські обговорення і зафіксували підтримку Проекту рішення щодо об’єднання в Княжицьку ОТГ. Ніби все йшло добре, оскільки ЗУ «Про добровільне об’єднання» передбачено голосування депутатів на основі рішення громадських обговорень. Але ні, чи не вперше в історії, депутати пішли проти волі громади і проголосували «проти». Все дійшло до того, що жителі села навіть змогли пройти процедуру і відкликали трьох депутатів, які голосували «проти» всупереч волі виборців. Але завдяки певним процедурним нюансам, ті змогли поновитись через суди…

І тут прийшла нова звістка – Голова Забірської сільради запропонувала прийняти пропозиції від Боярки про добровільне об’єднання в Боярську ОТГ (ні, не з центром в Забір’ї😊). При цьому на громадських обговореннях «проти» Проекту рішення проголосувало 107 чоловік, аж 2 «за». І ті ж депутати на основі цього рішення проголосували «за» об’єднання в Боярську ОТГ! Тут претензій до ініціаторів об’єднання з Боярки менше, бо їм треба було створювати будь-яку ОТГ, аби отримати в розпорядження доходи, які четвертий рік децентралізації йшли в районний бюджет. А до депутатів і Голови Забірської сільради, що двічі голосували всупереч волі громади, зафіксованої на громадських обговореннях, питання лишились. Житель с.Забір’я Коструба Анатолій навіть звертався з цього приводу до суду з позовом до Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області про визнання протиправним та скасування рішення щодо добровільного об’єднання: reyestr.court.gov.ua.

"Епохальне" рішення Забірської сільради про ОТГ з центром у Забір’ї

“Епохальне” рішення Забірської сільради про ОТГ з центром у Забір’ї

В Музичах історія розвивалась іншим чином. Знову таки, під тиском громади, через 2 роки Голова сільради таки погодилась провести громадські обговорення щодо добровільного об’єднання. Також, як і в інших громадах, більшістю голосів був підтриманий Проект добровільного об’єднання громад. І тут пройшов новий «фінт» – Голова Музичанської сільради, всупереч Закону, що вимагав винесення на голосування Проекту рішення в сільраду, просто не робила це. Дійшло до того, що жителька с. Музичі Немирович Тетяна позивалась до Голови сільпради з метою зобов`язати включити до порядку денного сесії Музичанської сільської ради VІІ скликання питання про схвалення проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад Бобрицької, Забірської, Княжицької та Музичанської сільських рад у об`єднану територіальну громаду з адміністративним центром у с. Княжичі: reyestr.court.gov.ua. Спитаєте чим закінчився процес? А як ви думаєте, якщо додати інформацію, що Голова Києво-Святошинського районного суду, де розглядався позов, рідна сестра Голови Музичанської сільради?..

Розмір інфраструктурної субвенції 2016-19 рр.» (за даними www.decentralization.gov.ua)

Розмір інфраструктурної субвенції 2016-19 рр.» (за даними www.decentralization.gov.ua)

Так, з немалою щомісячною зарплатою в кишені, сотнями гектарів «загублених» земель, парадом парадоксальних рішень і нульовим внеском в розвиток інфраструктури сіл двоє героїнь матеріалу дотягли до кінця процесу добровільного об’єднання. І Кабінетом Міністрів навесні 2020 року був затверджений перспективний план Київської області, згідно з яким Забірська і Княжицька сільради увійдуть в Боярську ОТГ, а Бобрицька і Музичанська – в Білогородську. Знаєте, що найгірше? – Втрачені можливості. 5 років боротьби в той час, коли щороку бюджет Княжицької ОТГ давав можливість здійснювати не менше 15 млн грн видатків на розвиток (див вище мал. «Доходи і видатки прогнозованої Княжицької ОТГ»). А ще з 2016 по 2019 рік включно кожна ОТГ в-середньому отримала додатково з державного бюджету 15,9 млн грн субвенцій на розвиток інфраструктури. Так, двоє людей, обраних у 2015 році самими жителями залишили громади 4 сільрад без більше ніж 90 мільйонів гривень, які б суттєво змінили життєві умови в селах. Про «загублені» землі – то тема окремого матеріалу. І це ще не все. Княжицька ОТГ мала б бути сільською ОТГ з кількістю виборців менше, ніж 10 тисяч чоловік. За обома варіантами змін до Виборчого Кодексу, місцеві вибори проходили б по звичайній «мажоритарній» системі, самовисуванням. В Боярську ж ОТГ, за обома варіантами змін, оскільки вона має статус міської, точно прийшли вибори за партійними списками, а значить Забір’я може і не отримати жодного свого депутата в новій раді. В Білогородської ж ОТГ є два варіанти, в залежності від того, які зміни будуть прийняті.
Навіщо я написав цей матеріал? – По-перше це справедливість. «Напрацьоване» має відповідно винагороджуватись. Якщо хтось з героїнь матеріалу знову піде на вибори, то уважно перечитайте написане і тільки після вирішуйте чи варті вони вашого голосу. По-друге треба нарешті зрозуміти, що вибори до місцевих рад не менш важливі, ніж вибори Президента чи депутатів Верховної ради. І що в значній мірі надбання Революції гідності ми про..али на місцевих виборах у 2015 році. Тому думайте за кого голосуєте, а ще краще йдіть в депутати місцевої ради, якщо ви вважаєте себе розумною людиною. Це не важко, важче «вигрібати» наслідки некомпетентності і мілкої побутової корисливості.

PS: бонус для майбутніх Голів Білогородської та Боярської ОТГ, депутатів. Скріни з напрацювань потреб щодо розвитку інфраструктури сіл чотирьох сільрад з оцінкою витрат у цінах 2017 року.

Автор: Роман Іваненко, житель с.Бобриця

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *