Радянський циркуль по Києво-святошинські

Завтра, 08.10.2019 на 11 ранку у Київській обласній раді, відбудуться засідання робочої групи з вивчення пропозицій щодо внесення змін до перспективного плану формування територіальних громад Київської області. За графіком черга Києво-Святошинського району.

Так вже склалось історично, що території під Києвом потрапили під вплив груп, що займались спочатку розподілом земельних ресурсів, потім, як земля закінчилась і значно понизилася в ціні, прийшла черга реформи децентралізації. У 2015 році в район прийшли великі гроші… Власні доходи районного бюджету у 2018 році сягнули майже 2 млрд гривень, а ще чотири роки тому були трохи більше за 190 млн.

Скільки справ «висять» в районі за фактом підписання актів без фактичного виконання робіт не знає наразі ніхто, але це не один випадок, а, схоже, що й не один десяток. Великі гроші вводять людей у великі спокуси, з «голки» розподілу майже нічийних коштів (а хто знає чиї вони в районі? – це ж не конкретного села чи міста) зістрибнути ділкам важко. Історія продовжується тепер під егідою створення об’єднаних територіальних громад. З 2015 року у нас не добровільно не створено жодної ОТГ: гра влаштовувала всіх, і «дерибанників» в районі, і місцевих голів, що досиджували свій термін до останнього. Тепер примусовий етап.

*Джерело: дані за 2018й рік -openbudget.gov.ua, депутатський запит до казначейства Києво-Святошинського району за 2017 рік.

За даними сайту decentralization.gov.ua середній розмір власних доходів однієї ОТГ в Україні (665 громад утворено) становив трохи більше за 20 млн грн. За даними, отриманими робочою групою, в Києво-Святошинському районі, наприклад, хочуть зробити одну ОТГ з поточними власними доходами понад 2 млрд гривень 😊 чого ж навички ефективного розподілу великих коштів, котрі набуті десятиріччями, втрачати?

А комусь з колишніх заступників обласної ради роблять свою вотчину, хай з бюджетом в 8 разів менше, але навіщо логіка, якщо є хороша людина і просить територією покерувати? Деякі громади, як ініціативні групи з Музичів та Забір’я, з 2015 року через суди з Головами сільрад не можуть дійти фіналу процесу добровільного об’єднання, хоч громадські обговорення підтримували проекти рішень щодо добровільного об’єднання…

Спеціалісти Департаменту містобудування і архітектури мають свою, архітектурну аргументацію – циркуль. На мапі накреслено шість нових адміністративних одиниць, з «центрами у центрі», як райони в Радянському союзі. Тільки це передмістя одного з найбільших в Європі мегаполісів, де щороку населення і доходи бюджетів зростають на 30% і більше. Як мінімум дві накреслених громади мають такий розмір, що практика дерибану коштів бюджету нікуди не подінеться, бо філософія ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ тут не буде дотримана.

Просто під гаслом реформи хтось пролобіює собі «волость з кріпосними» і практика війн професійних угрупувань за місця в радах продовжиться… Чи ні? ОТГ в Києво-Святошинському районі має бути вдвічі більше, від намальованих циркулем. Логіка спроможності і ефективності управління територіями формується інакше. Гроші мають бути ближче до громад конкретних міст чи сіл, тут чи не кожна має самостійну фінансову спроможність, відповідно підхід має бути іншим.

Роман Іваненко, Олена Горб

 

One comment

  • микола

    Погоджуюсь з викладеним в матеріалі висловлюваннями, і в ситуації, коли на затвердження обласною радою будуть подаватися суперечливі проекти, буду голосувати проти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *