Замість автомобільних заторів – сучасні приміські електропотяги

Учасники Громадської Платформи “Люди Київсвяту” розробили комплексну пропозицію щодо вирішення транспортних проблем Києво-Святошинського району та направили відповідне звернення до Міністерства інфраструктури України та до Київської обласної державної адміністрації.

ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ

Міністру інфраструктури
Криклію В.А.

Голові Київської ОДА
Бно-Айріяну М.К.

В травні 2018 року у м. Вишневе відбулась організована нашою платформою презентація матеріалів дослідження маятникової міграції з м. Київ та транспортної проблеми в Києво-Святошинському районі. Дослідження проводили представники кількох громадських організацій протягом зими та весни 2018 року. В результаті озвучені розрахункові цифри навантаження на транспортну мережу, динаміку її розвитку та необхідність співпраці з м. Київ у подоланні транспортної проблеми.

Згідно результатів дослідження (презентація додається) щодня на роботу з одного району в м. Київ зранку і ввечері назад вирушають з населених пунктів району понад 150 тисяч чоловік. При цьому переважна більшість цих людей користується не громадським транспортом, а легковими авто, що створює надзвичайне, понаднормативне навантаження на дороги. Наявний громадський транспорт в районі фактично не існує: “електрички” і “маршрутки” відлякують людей, рухомий склад в жахливому стані. Як наслідок , порівняння фактичної та нормативної інтенсивності руху за ДБН В.2.3.-4:2007 показало, що інтенсивність руху, наприклад, по вулиці Пушкінської в Софіївській Борщагівці перевищує нормативну у 18 разів, вул.Соборноїтого ж населеного пункту у 21 раз!Зафіксовано, щосередня швидкість руху транспорту становить в ранкові часи 24 км на годину.

В той же час активно продовжують роздаватись дозволи на будівництво, за даними спеціалізованого порталу нерухомості LUN 177 з 287 житлових комплексів в Київській області (62%) наразі будуються саме в Києво-Святошинському в районі. Це збільшить у п’ятирічний період населення району ще на 180 тисяч і ті проблеми, що ми маємо з доїздом зараз будуть нам здаватись нікчемними, бо за 3-5 років проблема переросте в транспортний колапс. У Києво-Святошинському районі за офіційними даними зареєстровано більше ніж 270 тис. жителів. Фактично проживає понад 400 тисяч. 45% нових квартир району пропонуються в Софіївській Борщагівці, де вже найтяжча ситуація з трафіком в часи пік. Масована хаотична забудова здійснюється без затвердженої актуальної схеми планування району. При цьому транспортна інфраструктура лишається в стані, що обслуговувала десятки років тому колись аграрну (!) приміську зону. За цей час не було ані заплановано, ані реалізовано жодного інфраструктурного рішення, що б дозволяло планувати і реалізовувати забудову території Києво-Святошинського району з одночасним збільшенням населення в рази. Як результат – значно погіршився якісний компонент життя “транспортне сполучення” для проживаючих на цій території.

За відсутності транспортної інфраструктури, розрахованої на таку кількість жителів передмістя маємо проблему у вигляді годинних заторів вранці та ввечері в передмісті Києва і столичних дорогах в сторону центру міста, які псують настрій і здоров’я вже мільйонам людей щодня. На разі час доїзду в Київ вранці, наприклад з Боярки, складає 1,5-2 години, хоча 5 років тому це було 20 хвилин. Страждають не тільки жителі передмістя, але й кияни. Про те жодного робочого органу, який об’єднав би зусилля столиці та передмістя, що фактично разом вже утворюють Київську агломерацію, в вирішенні транспортної проблеми на сьогодні не існує.
Інститутом генерального планування міста Києва підраховано та змодельовано на прогнозній транспортній моделі, що в результаті бурхливого будівництва в столиці та передмісті, та зростанні навантаження вулично-дорожньої мережі без суттєвого розвитку дорожньо-транспортної мережі середня швидкість руху на індивідуальному транспортному засобі скоротиться з наявних 25-27 км на год до 14,5 км на год а середній час поїздки збільшиться на 80 відсотків. Розширення вулиць та побудова більшої кількості парковок, на що потрібно орієнтовно 120 млрд. грн., створить порочне коло стимулювання користування індивідуальним автотранспортом і надалі.

Відповідно, необхідно змінювати структуру транспортної пропозиції та підвищувати її якість. Про це йдеться і в напрацюваннях Світового банку в Києві (документ “ Сталий міський розвиток транспорту міста Києва”, розроблений в 2016 році).

Під час обговорення матеріалів нашого дослідження, за участі фахівців з транспортного моделювання нами були напрацьовані напрямки щодо розробки плану розвитку громадського транспорту приміської зони м. Київ в частині Києво-Святошинського району для зміни структури транспортної пропозиції через збільшення громадського транспорту, в тому числі іншого ніж автотранспорт. Також ми вважаємо за необхідне в короткий період, до кінця 2019 року, розробити плани на короткострокову, середньострокову та довгострокову перспективу щодо схеми організації та розвитку громадського транспорту, врахувати її у підготовці схеми планування району. Найціннішими, на нашу думку, напрацюваннями щодо швидкої зміни стану справ з транспортним сполученням з м. Київ є наступні:

1) Створення спеціалізованої залізничної компанії для приміських перевезень залізницею.

Використання приміських залізничних шляхів для міського транспорту є дуже популярним (наприклад RER в приміській зоні Парижу), ощадливим щодо необхідних інвестицій і швидким в реалізації з технічної точки зору. Сьогодні “електрички” є збитковим напрямком діяльності для “Укрзалізниці”, але водночас навколо м. Київ зосереджений найбільш платоспроможний в країні сегмент споживача таких послуг, що в підсумку купує автомобілі, бо не має можливості комфортного пересування по вищому тарифу. «Укрзалізниця» має хибну тарифну пропозицію, що втричі дешевша за «маршрутки» і абсолютно некомфортна, таким чином губиться весь платоспроможний попит, модель необхідно змінювати і пропонувати якісне рішення за економічно доцільним тарифом. Життєздатність такої моделі вже доведено роботою філії «Українська залізнична швидкісна компанія» публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», що працює з прибутком. Ми вважаємо, що створення спеціалізованої філії “Київська агломерація” для обслуговування за спеціальним тарифом окремим комфортним залізничним складом, є доцільним в багатьох аспектах – від прямого прибутку від діяльності підприємства до збереження коштів на розвиток автомобільної інфраструктури для сполучення з м.Київ: менше машин – менша необхідність в дорогах, мостах і т.п. Разом з організацією автобусних вокзалів-хабів біля станцій в м.Вишневе, Боярка, Ірпінь, Буча, Ворзель та Коцюбинське для підвозу пасажирів з навколишніх менших населених пунктів такий крок вирішив би більшу частину наявних проблем.

План дій для реалізації цього проекту пропонується наступний:

• а) організація робочої групи за участі представників громадськості, фахівців КМДА, КОДА та «Укрзалізниці», “Київпастрансу” та Київського метрополітену, визначення за мету ЗМЕНШЕННЯ кількості автомобілів, якими користуються для в’їзду-виїзду в м.Київ на 50% протягом трьох років;

• b) визначенняпотенційної кількості пасажирів, що могли б користуватись “новими електричками”, розробка техніко-економічно обгрунтуваннядля організаціїокремої транспортної компанії, можливо залучення приватного капіталу, розробка схем сполучення приміських поїздів з міським транспортом на станціях Святошин, Київ-Волинський, Київ-Центральний, Караваєви дачі;

• c) аналіз поточної ситуації та розробка заходів щодо організації вокзалів-хабів в м.Вишневому, м.Боярка, м.Ірпені, смт Ворзель,Коцюбинське та схеми транспортного сполучення для підвозу пасажирів, багатоповерхових парковок для приватних авто та велопарковок;

• d) реалізація напрацювань визначених в попередніх пунктах.

2) Продовження Правобережної (Борщагівської) лінії швидкісного трамваю (поворот з бульвару Кольцова на вул. сім ї Сосніних через Кільцеву по вул. Київській і далі до масивів новобудов).

Ще кілька років тому цей варіант був зовсім простим для реалізації, оскільки тисячі гектарів землі вздовж траси “Київ-Бишів” через Петропавлівську, СофіївськуБорщагівки та с.Білогородка використовувались державним агрокомбінатом “Пуща Водиця”, але, нажаль, держава втратила контроль над цією землею через низку схем і зараз тут ведеться хаотична забудова понад дорогою обласного значення, яка перетворилась на суцільний затор з десятками перехресть і світлофорів. Ще залишились варіанти продовження лінії вздовж Окружної дороги в сторону м.Вишневе чи с.Білогородка – і це потребує негайного проектування та відповідного резервування земель.

Плану дій для реалізації цього проекту пропонується наступний:

• Інвентаризація власності прав на землі на ділянках, які потенційно підходять для продовження маршруту, резервування земель
• Розробка проекту проекту наземного трамваю, пошук джерел фінансування для реалізації

3) Організація руху великогабаритних приміських автобусів КП “Київпастранс” на найбільш активних маршрутах.

Так, вже є реалізований приклад – автобус №37а “ст. м. Святошин”-спортивний комплекс “Чайка” фактично ексклюзивно обслуговує жителів села Чайки Києво-Святошинського району і забезпечує їм окреме сполучення з містом, сполучаючи з найближчою гілкою метро. За наявним прикладом можна швидко вибудувати ефективний зв’язок всіх інших населених пунктів району з двома гілками київського метро. Цей пункт є найпростішим в реалізації – достатньо підвищити кваліфікаційні умови в тендерах, що проводяться КОДА на обслуговування маршрутів сполученням з містом Київ, і передбачити обов’язковою умовою обслуговування великогабаритні автобуси віком не старше 5 років. Запросити до участі в тендерах КП «Київпастранс».
Якісно організована широка пропозиція громадського транспорту з високим рівнем його рухомого складу, швидкі комфортні пересадки, спонукатимуть людей вибирати громадський транспорт замість авто, і саме на цьому необхідно робити акцент. Водночас, є три рішення щодо автомобільного транспорту, які потребують негайної реалізації, а саме:

4) Будівництво трьох залізничних переїздів (м.Вишневе і м.Боярка) та реконструкція в’їздів в м.Київ зі сторони Жулянського шляхопроводу та на Відрадний проспект через Південну Борщагівку, добудова дворівневої розв’язкипо Житомирській трасі в с. Стоянка та побудова дворівневих розв’язокна розворотах на Чайки/Петропавлівська Борщагівка тасан, “Перемога”/ ЖК “Чайка”.

Пропонуємо створити спільний робочий орган – офіс проекту за координації Київською обласною державною адміністрацією. Для початку роботи такого органу пропонуємо використати вказані у листи пропозиції та додані матеріали дослідження. Зі своєї сторони гарантуємо активну участь та допомогу в імплементації напрацювань. Вважаємо, що позитивні зміни у розвитку транспортного сполучення між м.Київ і приміською зоною на сьогодні є найбільш очікуваними жителями Києво-Святошинського району, всього передмістя та столиці, матимуть важливе значення та масштаб впливу в цілому на транспортну ситуацію Київського регіону.

З повагою,
від імені громадської платформи “Люди Київсвяту”
Немирович Т.І.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *